Echipa națională de rugby se pregătește pentru un stagiu centralizat de două săptămâni la Institutul Național de Sport, Expertiză și Performanță din Paris, recunoscut ca una dintre cele mai avansate baze sportive din Franța.
La finalul acestui stadiu, Stejarii se vor întoarce în România pentru o săptămână de antrenamente la cluburile lor, urmând ca selecționata tricoloră să se reunească în București pentru a se pregăti pentru meciul cu Germania.
În cadrul acestui stagiu, au fost convocați 34 de jucători, dintre care 18 sunt înaintași și 16 jucători de treisferturi. Majoritatea sportivilor activează în Liga de Rugby a României. De asemenea, a fost inclus un junior de perspectivă, Antonio Mitrea, care evoluează în Franța la Stade Aurillacois și are deja trei selecții pentru România, debutând în iulie la turneul din America de Sud.
Selecționata României, antrenată de francezul David Gérard, se pregătește alături de echipa Stade Français, care ocupă locul al 3-lea în Top 14, campionatul de rugby din Franța.
Vlad Neculau, unul dintre jucătorii de bază ai naționalei, a declarat: „Ne așteptăm să ne găsim într-o formă bună. Toate cluburile au avut o perioadă de pauză. Sperăm să fim cu mentalul acolo unde trebuie și să pregătim Campionatul European. Am văzut că și Georgia și-a schimbat antrenorul. Cred că toate echipele trec prin diferite schimbări. Dar, trebuie să ne concentrăm pe ce putem să facem noi și să fim acolo la forma cea mai înaltă.”
Componența echipei naționale de rugby pentru stagiul din Paris este următoarea:
Linia I: Alexandru Savin (CS Rapid), Iulian Hartig (CS Dinamo), Eduard Matei (SCM USV Timișoara), Cosmin Manole (CS Dinamo), Vasile Balan (CSA Steaua), Tudor Butnariu (SCM USV Timișoara), Florian Ciocoiu (CSA Steaua), Sergiu Puescu (CS Dinamo).
Linia a II-a: Vlad Neculau (SCM USV Timișoara), Matthew Tweddle (CSA Steaua), Nicolaas Immelman (CSM Știința Baia Mare), Ștefan Iancu (SCM USV Timișoara), David Trăușan (SCM USV Timișoara).
Linia a III-a: Dragoș Ser (SCM USV Timișoara), Kemal Altinok (SCM USV Timișoara), Cristi Boboc (CSA Steaua), Eduard Cioroabă (CS Dinamo), Etienne Terblanche (CS Dinamo).
Mijlocaș la grămadă: Toma Mîrzac (CSM Știința Baia Mare), Rareș Mîrzac (CS Rapid), Alin Conache (CSA Steaua).
Mijlocaș la deschidere: Daniel Jipa (CS Rapid), Ștefan Cojocariu (CS Rapid), Antonio Mitrea (Stade Aurillacois Espoirs).
Aripi: Tevita Manumua (SCM USV Timișoara), Toni Maftei (CSU ELBI Cluj), Tiqe Iliesa (SCM USV Timișoara), Mihai Lămboiu (CSM Știința Baia Mare).
Centri: Dylan Schwartz (CS Dinamo), Alexandru Bucur (SCM USV Timișoara), Fonovai Tangimana (CS Dinamo), Cristian Bumbac (CS Rapid).
Fundași: Paul Popoaia (CSM Știința Baia Mare), Ovidiu Neagu (SCM USV Timișoara).
Programul României la Campionatul European din 2026 este următorul:
8 februarie: Germania – România
15 februarie: România – Belgia
22 februarie: Portugalia – România
Semifinale: 7-8 martie
Finala și meciurile de clasament: 15 martie – Madrid












