Un caz șocant de indiferență a avut loc la Sibiu, unde un călător în vârstă de 43 de ani a decedat pe un scaun, fără ca ceilalți pasageri să anunțe șoferul, conform publicației Turnu Sfatului.
Șoferul a descoperit corpul bărbatului abia la capătul traseului, după ce un alt călător a alertat situația.
O altă situație bizară este că un pasager a sunat la 112 pentru a raporta incidentul, însă a coborât din autobuz, lăsând echipajul de pe Ambulanță să se descurce cu identificarea autobuzului.
„Era galben ca lumânarea”
Bărbatul decedat, aflat într-un unghi mort al camerelor de supraveghere, a fost găsit la finalul cursei de către șofer. Pe camerele de supraveghere se observau încă două persoane.
„Una dintre persoane a venit la mine înainte de a coborî și mi-a spus că este o persoană despre care crede că e leșinată pe scaun, după burduful autobuzului. Autobuzul era articulat, dublu, iar locul unde se afla persoana inconștientă nu era vizibil pe cameră. Așa că am ieșit din cabină, însoțit de acea persoană, ca să vedem despre ce este vorba. Am văzut un bărbat în jur de 40 de ani, care avea capul pe spate și o culoare anormală a pielii. Era galben ca lumânarea”, a declarat șoferul pentru publicația menționată.
„Nu au vrut să oprească autobuzul pentru că nu mai aveau cu ce să ajungă acasă”
Incredibil este că cele două persoane observaseră că bărbatul își pierduse cunoștința pe parcursul traseului, dar nu l-au anunțat pe șofer, motivând că „nu aveau cu ce să se deplaseze în continuare”.
„Cred că nu i-a interesat, pentru că nici acum nu înțeleg cum de nimeni nu m-a anunțat până la capăt de linie că acest om era inconștient. I-am întrebat pe cei de la final de ce nu mi-au spus și au răspuns că nu aveau cu ce să se deplaseze în continuare. Nu au vrut să oprească autobuzul”, a explicat șoferul.
Indiferența șocantă a pasagerilor
Echipajul de salvare a sosit în cele din urmă și a început manevrele de resuscitare, care au durat o oră și jumătate, însă fără succes.
Șoferul a rămas șocat de indiferența pasagerilor.
El a menționat că, pe parcursul carierei sale, a întâlnit situații asemănătoare, dar întotdeauna oamenii l-au anunțat. Cu o experiență de 46 de ani în conducerea autobuzelor, el afirmă că nu a mai întâlnit atâta indiferență.
„De-a lungul timpului am fost martor la astfel de situații de până la zece ori, dar niciodată nu am văzut atâta indiferență. Întotdeauna am fost anunțat și s-a intervenit imediat. Atâta indiferență n-am văzut în viața mea”, a subliniat acesta.
„Dacă eram anunțat, aș fi oprit imediat autobuzul și, dacă nu avea semne vitale, la indicațiile personalului de la 112, aș fi putut începe manevrele de resuscitare”, a adăugat șoferul.












